RÓŻANIEC RODZICÓW

Różaniec rodziców za dzieci

W liście apostolskim "O Różańcu NMP" bł. Jan Paweł II wyraźnie przywołał modlitwę różańcową, jako dobre rozwiązanie problemów współczesnych rodzin, rodziców i dzieci, i tak z potrzeby serca w sierpniu 2001 roku powstało to dzieło. Obecnie działa około 1700 róż na świecie, z czego 22 w Buku, i ciągle powstają nowe.

Schemat tej modlitwy zaczerpnięty jest z Żywego Różańca – 20 osób tworzy jedną różę. Każda osoba rozważa inną tajemnicę przez miesiąc. Każda z tych osób codziennie, w dowolnym miejscu w ciągu doby odmawia jedną dziesiątkę różańca w intencji swoich dzieci i wszystkich dzieci z tej róży. Modlitwą obejmowane są zarówno dzieci rodzone i adoptowane, synowe i zięciowie, dzieci chrzestne, z duchowej adopcji oraz te poczęte, a jeszcze nienarodzone. Reasumując, odmawiając jedną dziesiątkę różańca zyskujemy cały różaniec odmówiony w intencji naszych dzieci.

Z praktycznych wskazań - poprzez udział w róży tworzy się wspólnota modlitwy. Rozważanie jednej tajemnicy przez cały miesiąc w kontekście miłości do dziecka powoduje czasem pogłębioną refleksję nad daną sprawą. Idea modlitwy rodziców za dzieci wsparta o sprawdzoną metodę medytacji nad życiem Pana Jezusa i św. Rodziny w rozważaniu tajemnic różańcowych powstała z konkretnymi intencjami. Prosząc Boga, aby chronił nasze dzieci przed skutkami naszych grzechów i słabości wzrastamy w pokorze, zaczynamy zdawać sobie jaśniej sprawę z tego, w czym sami powinniśmy wzrastać, i prosimy również Boga o wsparcie naszych działań w kierunku naprawy sytuacji. Szerząc ten rodzaj modlitwy również ewangelizujemy! A Bóg jest zawsze z tymi, którzy Go wyznają przed ludźmi.

Krótko więc, co daje nam Różaniec Rodziców:

·        Po pierwsze dajemy najpiękniejszy prezent naszym dzieciom w postaci codziennej modlitwy.

·        Po drugie mamy pewność, że każdego dnia ktoś modli się za nasze dzieci.

·        Po trzecie sami wzrastamy w modlitwie.

Może myślisz, że to nie dla ciebie, ty nie jesteś systematyczny. Boisz się, że zapomnisz? A może brakuje ci czasu? Tu nie ma żadnych spotkań, odmówienie jednej dziesiątki różańca zajmuje około 5 minut i można ją odmówić w dowolnym miejscu w ciągu doby- np. idąc do pracy, gotując obiad, odmawiając pacierz z dziećmi.

Jeżeli jesteś już w Żywym Różańcu lub z innej parafii to również możesz się do nas przyłączyć – liczy się chęć podjęcia wspólnej modlitwy.

Można do nas przyłączyć się cały czas – zapisy w biurze parafialnym lub pisząc maila na adres: kasikwieczorek@gmail.com

W każdej chwili też można zrezygnować np. kiedy uznamy że razem ze znajomymi tworzymy swoją różę lub kiedy stwierdzimy że już dłużej nie chcemy modlić się różańcem (trzeba nas jednak powiadomić).

Informacje na podstawie www.rozaniecrodzicow.pl